Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

  Program liturgic - Service schedule

Programul liturgic al zilelor de sărbătoare care se întâmplă să fie în timpul săptămânii este: Vecernie (în ajunul sărbătorii de la orele 19:00, și Utrenie cu Sfânta Liturghie, în ziua sărbătorii, începând cu ora 08:00).

  Vă rugăm, dacă aveți posibilitatea, să sustineți financiar activitățile parohiei noastre. Domnul să vă răsplătească!

 

 

  •  Sâmbătă, 11 mai, Sf. Sfinţit Mucenic Mochie
    • 10:15 - Spovedanii - Perth
    • 11:00 - Sfânta Liturghie - Perth
    • 18:00 - Vecernie cu Litie - Glasgow
    • 19:15 - Spovedanii - Glasgow

 

 

 

  • Vineri, 17 mai, Sf. Ap. Andronic
    • 18:30 - Paraclisul Maicii Domnului
    • 19:15 - Repetiţii

 

 

 

  • Duminică, 26 mai, Sf. Carp şi Alfeu - a Samarinencei
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie
  • Vineri, 31 mai, Sf. Mc. Ermie

    • 18:30 - Paraclisul Maicii Domnului
    • 19:15 - Repetiţii

    ------------------------------------------- IUNIE -----------------------------------------------------------

  • Sâmbătă, 1 iunie, Sf. Iustinn Martirul şi Filosoful
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie
    • 18:00 - Vecernie cu Litie
    • 19:15 - Spovedanii

 

  • Duminică, 2 iunie, Sf. Ioan cel Nou de la Suceava - a orbului din naştere
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie
  • Miercuri, 5 iunie, Odovania Praznicului Învierii Domnului
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sfânta Liturghie
    • 19:00 - Vecernie cu Litie
    • 20:15 - Spovedanii

 

  • Joi, 6 iunie, Înălţarea Domnului
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie

 

  • Vineri, 7 iunie, Sf. Teodot
    • 18:30 - Paraclisul Maicii Domnului
    • 19:15 - Repetiţii

 

  • Sâmbătă, 8 iunie, Sf. Mc. Nicandru şi Marcian
    • 10:15 - Spovedanii - Perth
    • 11:00 - Sfânta Liturghie - Perth
    • 18:00 - Vecernie cu Litie - Glasgow
    • 19:15 - Spovedanii - Glasgow

 

  • Duminică, 9 iunie,  Sf. Chiril, patriarul Alexandrie, Sf. Columba de pe insula Iona- a parinţilor de Sinodul I Ecumenic
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie
  • Duminică, 16 iunie, Pogorârea Sfântului Duh
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie
  • Duminică, 23 iunie, Duminica Tuturor Sfinţilor

    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie
  • Vineri, 28 iunie
    • 18:30 - Vecernie cu Litie
    • 20:00 - Spovedanii

 

  • Sâmbătă, 29 iunie, Sf. Apostoli Petru şi Pavel
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sfânta Liturghie
    • 18:00 - Vecernie cu Litie
    • 19:15 - Spovedanii
  • Duminică, 30 iunie, Duminica Tuturor Sfinţilor Români şi Britanici
    • 08:00 - Utrenie
    • 10:00 - Sf. Liturghie 

--------------------------------------------------------------- IULIE ---------------------------------------------------------------

 

 

  • Adresa filiilor:
    • Perth: St. John the Baptist, Princess Street, PH2 8LJ - slujim în a doua sâmbătă din lună.
    • Pitlochry: Holy Trinity Church, Perth Road, Ph16 5LY - slujim în a patra sâmbătă din lună

 

Va asteptam cu drag!