Parohia română din Glasgow deține una dintre cele mai mari biblioteci românești din diasporă, cu un fond de carte de peste 3000 de titluri, din toate domeniile (beletristică, istorie, filosofie, religie, teologie, sociologie, marketing, jurnalism, atlase, enciclopedii, dicționare, literatură pentru copii etc.).

Biblioteca (purtând numele scriitorului Ioan Alexandru) a fost inaugurată în anul 2010, ca parte din proiectul COMEUROBIB, inițiat de Biblioteca Județeană „Petru Dulfu” din Baia Mare (director, D-l Teodor Ardelean) și care vizează crearea de spații culturale românești în marile orașe din străinătate. Înființarea bibliotecii de la Glasgow se datorează parteneriatului dintre Biblioteca Județeană din Baia Mare, Fundaţia Asturian din Târgu-Mureş, Societatea „Românca” din Marea Britanie şi Liga Culturală pentru Unitatea Românilor de Pretutindeni, cu sprijinul Consiliului Județean Maramureș. Fondul de carte principal a fost donat de Biblioteca „Petre Dulfu”, la care se adaugă donațiile personale de carte ale celor implicați în proiect.(Sursa: RoScotland)