Centrul Ortodox de Studii și Cercetare „Dumitru Stăniloae” al MOREOM are bucuria de a vă anunța lansarea programelor de studiu pentru anul academic 2016-2017.

Programele de studiu ale CDS sunt concepute având în vedere necesitatea formării continue a personalului clerical din diaspora, precum și a acelora dintre mireni care își doresc să se implice activ în lucrarea pastoral-misionară organizată în cadrul parohiilor din
care fac parte.

Oferta educațională a CDS pentru acest an academic este una foarte bogată și diversă.
Pe lângă programele deja consacrate:

1. Introducere în teologie ortodoxă și
2. Pastorație și duhovnicie"

oferim în premieră  trei noi programe:

3. Purtătorii Duhului - modul de spiritualitate contemporană;
4. Care etică pentru bioetică? - modul axat pe problemele actuale de bioetică;
5. Cum citim Sfânta Scriptură? - modul de aprofundare a textelor biblice.

În afară de  modului "Pastorație și duhovnicie" destinat clericilor, toate celelalte sunt accesibile și mirenilor care au cunoștințe teologice de bază.

Pagina www.teologie.eu prezintă detaliile în legătură cu aceste programe.

Pe 1 noiembrie 2016, am deschis înscrierile pentru modulul "Introducere în teologia ortodoxă",  destinat mirenilor care doresc o formare inițială în teologia ortodoxă, pe  pagina www.teologie.eu  (http://www.teologie.eu/inscriere-introducere-in-teologia-ortodoxa-2016-2017Înscrierea pentru celelalte programe de studiu se va putea face potrivit calendarului postat.