Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

Dragi Neptici,

 

Inscrierile sunt acum deschise pentru cel de-al 9-lea Congres Nepsis UK si Irlanda. Cu binecuvantarea IPS Parinte Mitropolit Iosif, Congresul nostru poposeste anul acesta pentru prima data pe meleaguri scotiene, fiind gazduit intre 5-7 octombrie de Parohia 'Intampinarea Domnului’ din Glasgow.

 

Avem bucuria de a va reaminti ca invitatul principal al Congresului va fi Prea Sfintitul Parinte Ignatie, Episcopul Husilor, care a avut pana anul trecut, in Mitropolia noastra, o misiune speciala pentru Marea Britanie si Irlanda.

 

Programul Congresului urmeaza acelasi tipar ca si in anii trecuti. Ziua de vineri, 5 octombrie, va fi rezervata vizitarii regiunii de o frumusete naturala deosebita de la nord de Glasgow (Loch Lomond & The Trossachs, Loch Tay) si a Catedralei Sfantului Columba din Dunkeld, cel mai important centru religios al Scotiei medievale. In ziua de sambata 6 octombrie vom avea conferinta principala, sesiuni de intrebari si raspunsuri, ateliere si Vecernie, iar duminica 7 octombrie Sfanta Liturghie arhiereasca, agapa si un program de discutii libere si concluzii la incheierea Congresului.

 

Inscrierile pentru Congres se fac online, la adresa:

 

https://www.surveymonkey.co.uk/r/NepsisGlasgow2018

 

Parohia Parohia 'Intampinarea Domnului’ din Glasgow va face tot posibilul sa asigure cazare participantilor pentru noptile de 4/5, 5/6, 6/7 si 7/8 octombrie. De asemenea, sprijin logistic pentru plecari, sosiri si deplasari in Glasgow va fi disponibil, in masura posibilitatilor locale, intre 4-8 octombrie 2018.

 

Orasul Glasgow este accesibil de pe aeroporturile din Glasgow, Glasgow-Prestwick (Ryanair) si Edinburgh. De asemenea se poate ajunge cu autocarul (National Express) sau cu trenul (Glasgow Central).

 

Pentru corespondenta si informatii legate de Congres, va rugam contactati-ne la adresa de email Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.. Vom reveni cu mai multe informatii in scurt timp, pe masura ce toate detaliile privind Congresul vor fi definitivate.

 

Participarea la Congresul nostru este deschisa Nepticilor de orice varsta din intreaga Mitropolie, nu numai celor din UK si Irlanda. Va asteptam cu drag in octombrie la Glasgow!

 

In numele Comitetului de organizare,

 

Pr. George Bliortu, Glasgow

Pr. Mihai Novacovschi, Preot coordonator, Nepsis UK

==================================================

Fr. Mihai-Razvan Novacovschi

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Tel: 07702 051543

Fratia Ortodoxa Romana ‘Nepsis’, Filiala UK si Irlanda

The Romanian Orthodox Fraternity ‘Nepsis’, UK & Ireland

Maillist: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Website: www.nepsis.org.ukwww.nepsis.org

Facebook: Nepsis UK Ireland