Romanian Orthodox Church in Scotland

Mitropolia Ortodoxă Română a Europei Occidentale și Meridionale Parohia Ortodoxă Română Întâmpinarea Domnului Glasgow


  • slide0.jpg
  • slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg
  • slide7.jpg

Anul acesta parohia Întâmpinarea Domnului a sărbătorit 10 ani de existență pe tărâm scoțian. Acest moment aniversar a reunit în rugăciune pe Înaltpreasfinţitului Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale, numeroși membri ai parohiei îmbrăcați în frumosul port popular românesc, cărora li s-au adăugat credincioși și preoți veniți din diferite orașe ale Scoției: părintele Ioan-Florin Florescu de la parohia “Sfinții Arhangheli Mihail, Gavriil și Rafail și Sf Triduana” din Edinburgh, părintele Andrei Dosoftei din parohia “Sfinții Ioachim și Ana și Sfânta Cruce “ din Aberdeen,  preotul Christopher Wallace, preot slujitor la biserica “ Sfântul Nicolae din Acharacle și părintele ieromonah Serafim Aldea de la mănăstirea de pe insula Mull. Părintele Mark Mitchell, preot slujitor la parohia grecească ”Sfantul Apostol și Evanghelist Luca” din Glasgow, a fost prezent în mijlocul comunității românești ca un simbol al unității creștinilor ortodocși din Scoția indiferent de naționalitate și i-a bucurat pe românii prezenți prin slujirea sa în limba română. La acest eveniment de seamă a participat şi Dr. Mihai Delcea, Şeful Biroului Consular al României din Edinburg și dl Anton-Emanuel Barbu, consulul general al României la Edinburgh.

Slujba s-a incheiat cu agapa devenita traditionala in biserica noastra. Romani cu inima mare au trudit cu dragoste si anul acesta, pregatind bucate specifice zonelor de unde provin si contribuind astfel la bucuria deplina a sarbatorii! Agapa a fost si momentul in care romanii au putut sa isi impartaseasca bucuriile, realizarile, dorintele si sa se cunoasca mai bine intre ei, dar si cu preotii slujitori si cu mitropolitul lor.

Sărbătorirea hramului parohiei de anul acesta a fost un prilej de bucurie și de comuniune, în care toți cei prezenți, mitropolit, preoți slujitori și credincioși s-au rugat Mântuitorului Hristos şi I-au adus mulţumire pentru toate binefacerile primite atât în viața parohiei, cât și pe plan personal.

Daniela C.